Print Friendly, PDF & Email

טרק הטריונד (Triund) מדרמסאלה 

רקע כללי

משך זמן: יום או יומיים, לבחירתכם

גובה: פסגת הטריונד 2,828 מטר, הקרחון ביום השני בגובה של כ-3,200 מטר.

שעות הליכה: כ-4-5 שעות ביום הראשון וכ-6-7 שעות ביום השני, כולל הירידה חזרה.

רמת קושי:  קל

הטרק הוא טיפוס לפסגת הר ה-Triund, הר בגובה של כ-2,800 מטר, ממנו ניתן להמשיך (ביום למחרת) לקרחון בגובה של כ-3,200 מטר. ניתן לעשות את המסלול, כמו רוב המטיילים,  כטיול של יום אחד בו הם עולים לפסגה ויורדים ממנה באותו היום, העלייה לוקחת כ-4-5 שעות והירידה עוד 3-4 שעות. היום הראשון של המסלול מאוד מתויר, במיוחד ע"י ההודים עצמם ובמיוחד בסופ"שים. לכן מומלץ לצאת מוקדם בבוקר ועדיף באמצע השבוע.

האופציה המתויירת פחות והעדיפה יותר (אותה אנחנו עשינו ועלייה נפרט) היא לישון באוהל על פסגת הר הטריוד, כך גם תוכלו להנות משקיעה מדהימה על פסגת ההר  ולהמשיך למחרת עוד כ-3-4 שעות הליכה עד הקרחון. המסלול של היום השני הרבה פחות מתויר והרבה יותר יפה, היופי האמיתי של האזור נגלה רק כאשר עוברים את הפסגה ולכן אנחנו חד משמעית ממליצים להשקיע בטרק הזה עוד יום. המסלול עצמו גם ביום הראשון וגם ביום השני מאוד ברור, אי אפשר ללכת לאיבוד ואין צורך במדריך. 

שלט של אחת הדאבות בדרך לפסגה
שלט של אחת הדאבות בדרך לפסגה

 

הגעה לתחילת המסלול: הטרק מתחיל ממקדש הגלו (Galu Temple) הנמצא מעל דארמקוט. 

ניתן להגיע לתחילת המסלול רגלית, בעלייה תלולה של כ-30 דקות מאפר דרמקוט או לקחת מונית במחיר די מופקע של כ-400-500 רופי הנוסעת בכביש עפר תלול מאוד. במידה ואתם ישנים רחוק יותר ומעדיפים לשמור את הכוחות לטרק עצמו זו האופציה בשבילכם.  

 

נזירים תאילנדים בדרך לפסגת הטריונד
נזירים תאילנדים בדרך לפסגת הטריונד

המסלול עצמו

היום הראשון

מדובר בכ-7-8 ק"מ של הליכה בעלייה. מומלץ לצאת מוקדם בבוקר, אנחנו הלכנו רגלית לתחילת הטרק מאפר דרמקוט בערך בשעה 10:00 בבוקר (מאוחר יחסית) לאחר ארוחת בוקר טובה, והתחלנו את המסלול עצמו בערך בשעה 11:00. בדיעבד היינו ממליצים להתחיל מוקדם יותר, גם כדי שיהיה הרבה פחות חם וגם כי עשינו את המסלול בסופ"ש ולכן הוא היה די עמוס במטיילים (רובם הודים). הנוף עצמו הררי ומיוער כאשר לאורך כל הדרך פגשנו רועי צאן עם להקות ענק של עזי הרים. מידי פעם עצרנו בנקודות צפית, בהן יש בדרך כלל דאבות שמוכרות חטיפים, שתייה, צ'אי חם וכו'. הלכנו לאט מאוד ועשינו יחסית הרבה עצירות. במהלך הדרך פגשנו קבוצה גדולה של נזירים מתאילנד שהגיעו במיוחד כדי לעלות לפסגה ולהתפלל שם בבוקר, משיחה איתם הבנו שההר נחשב קדוש עבורם. נפלנו על מזג אוויר מצויין ולאורך כל הטרק היו יומיים בהירים עם ראות מדהימה אבל מטיילים אחרים סיפרו שהרבה פעמים מזג האוויר מעונן ומבאס ולכן כדאי לבדוק טוב את מזג האוויר לפני היציאה לטרק.

לפסגה עצמה הגענו לקראת השעה 16:00, עייפים ורעבים. בפסגה יש דאבות שמכינות ארוחה חמה, הכוללת נודלס (כמו מנה חמה). לאחר שאכלנו חיפשנו מקום להשכיר בו אוהל, יש כמה אזורים נפרדים כשכל אחד מהם משכיר אוהלים בגדלים שונים ומחירים שונים, חשוב מאוד להתמקח! בהתחלה הם ביקשו מחירים ממש גבוהים אבל לאחר התמקחות ובדיקה של כמה אופציות לקחנו אוהל זוגי קטן עם 2 שקי שינה חמים מאוד במחיר סביר. השקיעה על הפסגה מטורפת כמו שאפשר לראות בתמונות. 

הנוף בתחילת המסלול של היום הראשון
הנוף בתחילת המסלול של היום הראשון
עז הרים, מראה שכיח באזור ההימלאיה
עז הרים, מראה שכיח באזור ההימלאיה
אחת הדאבות בפסגת הטריוד
אחת הדאבות בפסגת הטריוד

 

מחנה האוהלים שבפסגת הר הטריונד
מחנה האוהלים שבפסגת הר הטריונד

 

שקיעה בהר הטריוד
שקיעה בהר הטריוד

היום השני

התעוררנו לזריחה בסביבות השעה 5:30 בבוקר לקולות תפילה של הנזירים התאילנדים אותם פגשנו יום קודם ואיתם עלינו את מרבית הדרך ביום הראשון. בבוקר יש מעט ערפל ועדיין קר מאוד. חיכינו שיתחמם קצת, אכלנו ארוחת בוקר קלה הכוללת לחם מטוגן מאחת הדאבות, שם גם קנינו מים להמשך היום. בערך בשעה 7:30 התחלנו לעלות ל-snow line, שם יש מחנה אוהלים נוסף הנקרא himalayan quest camp, כאשר לאורך המסלול כולו תראו סימוני דרך עם חצים עליהם כתוב himalayan quest camp וחץ המורה על המשך הדרך. מבחינת הנוף אין ספק כי היום השני עולה על היום הראשון מכל בחינה, הנוף בתולי יותר ולאורך כל היום פגשנו רק קבוצת מטיילם הודית אחת שהחליטה להמשיך למעלה ועוד מס' רועי צאן שרועים את העדרים שלהם בפסגות. 

זריחה על מחנה האוהלים בבוקר
זריחה על מחנה האוהלים בבוקר

 

תפילה של הנזירים התאילנדים בשעת הזריחה
תפילה של הנזירים התאילנדים בשעת הזריחה
המשך המסלול ביום השני של הטרק
המשך המסלול ביום השני של הטרק
עוד תמונה מהדרך, היום השני
עוד תמונה מהדרך, היום השני

 

לקח לנו כשעתיים וחצי של הליכה להגיע ל- himalayan quest camp והגענו בערך בשעה 10:00. שם עצרנו לנוח קצת ולהנות מהנוף המשגע שיש שם. בדיעבד אם אתם מגיעים לפסגת הטריונד מוקדם ויש לכם זמן, עדיף להמשיך במסלול (כשעתיים נוספות) ולהעביר את הלילה ב-himalayan quest camp. מדובר במחנה אוהלים קטן ומתויר הרבה פחות עם נוף מדהים. לאחר מנוחה של כחצי שעה החלטנו להמשיך הלאה ולטפס אל הקרחון הנכסף, חשוב לציין שמכאן המסלול נהיה מתאגר יותר וכבר אין סימוני דרך, אנחנו פשוט הלכנו בשבילים שראינו. לאורך כל המסלול רואים את הקרחון מרחוק ולכן תמיד יודעים את הכיוון הכללי אליו צריך ללכת. לקרחון עצמו הגענו לאחר עוד כשעה וחצי של הליכה. היינו בקרחון בערך שעה ועלינו על הקרחון עצמו. אם אתם עולים על הקרחון חשוב מאוד להיזהר ולראות איפה דורכים כי הקרחון נמס מלמטה ומדובר בעצם במפל קפוא!

himalayan quest camp
himalayan quest camp
ה-snow line הנכסף
ה-snow line הנכסף

 

בערך בשעה 13:00 התחלנו לעשות את הדרך חזרה באותו מסלול. הבנו שניתן לעשות מעין מסלול מעגלי שמסתיים במפלים של בגסו ושמדובר במסלול מתאגר הרבה יותר, אנחנו ויתרנו וחזרנו חזרה באותה הדרך. מדובר בירידה ארוכה ומאתגרת לברכיים. לצערנו לא היו לנו מקלות הליכה, מה שיכל להקל עלינו מאוד – אם יש לכם אפשרות להביא בהחלט מומלץ. לקראת השעה 18:00 הגענו למטה לתחילת המסלול, עייפים מאוד אך מרוצים. משם לקחנו מונית חזרה לכפר באגסו והתפנקנו בארוחת ערב באחת המסעדות שבכפר.

מי שלגים הנמסים מהקרחון
מי שלגים הנמסים מהקרחון
הקרחון, סוף המסלול
הקרחון, סוף המסלול

טיפים חשובים לטרק

  • לינה: רוב הישראלים שעושים את הטרק עושים אותו ביום אחד של עלייה לפסגה וירידה חזרה. מדובר במסלול של כ-4-5 שעות לכיוון. המלצה שלנו היא להעביר לילה בפסגה עצמה.
  • ציוד: כמו תמיד כמה שפחות! רצוי לצאת עם תיק יום כמה שיותר קטן, 30 ליטר יספיק בהחלט. אוכל ומים ניתן לרכוש במהלך כל הדרך (רק של היום הראשון) בקיוסקים קטנים, הנקראים ,דאבות, ופזורים לאורך כל העלייה אל הטרק ובפסגה עצמה. ככל שתעלו גבוה יותר כך יעלו גם המחירים, בכל זאת מישהו היה צריך לסחוב את כל האספקה הזאת עד למעלה.. עם זאת עדיין מדובר במחירים זולים מאוד. לכן אין צורך לקחת אתכם יותר מידי אוכל. כן רצוי לקחת כ-2 ליטר מים לאדם. אין צורך לסחוב איתכם שק שינה ואוהל – יש אוהלים ושק"שים שניתן להשכיר בפסגה עצמה. זו אופציה נוחה מאוד ולא יקרה יחסית. 
  • ביגוד: במהלך היום חם ובגדים קצרים יספיקו, אך למי שמתכוון להעביר לילה בפסגה ולישון שם באוהל, חובה להביא ביגוד חם, לפחות פליז טוב, מכנס ארוך וכובע כי בלילה הטמפרטורות יורדות משמעותית ויש רוחות עזות.
  • מקלות הליכה: יכול מאוד לעזור, בעיקר בירידה, במיוחד אם אתם הולכים לרדת את כל מה שטיפסתם במשך יומיים ביום אחד. לנו לא היו מקלות והסתדרנו בלי.
  • מזג אוויר: אזור דארמסלה ידוע כאחד האזורים הגשומים בעולם, לכן גם בשיא עונת התיירות גשם וערפל מאוד נפוצים, חשוב לבדוק את מזג האוויר יום לפני היציאה לטרק ואפילו ביום הטרק עצמו. אם יש חשש לגשם באותו היום אל תצאו לטרק! הדרך תהפוך למסוכנת וחלקה ומרוב ערפל לא תראו כלום.
הפסקת צ'אי, באוורסט קמפפ
הפסקת צ'אי באוורסט קמפ, בדרך חזרה.

 

עדכון חשוב נכון ליוני 2019

על פי מידע שקיבלנו הקמפינג על פסגת ההר, כמו גם כל הדאבות לאורך המסלול סגורות עד להודעה חדשה מה שאומר שכבר אי אפשר לישון בפסגה (אלא אם כן אתם סוחבים איתכם אוהל ושק שינה) וניתן לעשות את המסלול רק כטיול יום ולרדת מהפסגה באותו היום. כמו כן, קחו בחשבון שעליכם לסחוב את כל האוכל והמים בעצמכם כי לא תוכלו לקנות כלום לאורך הדרך. מומלץ להתעדכן במצב הטרק בדרמסאלה.

 

תמונות נוספות מטרק הטריונד

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה